İade ve İptal İşlemleri

Needion’da ürününüzü kolayca iade edebileceğinizi biliyor musunuz?

Satın aldığınız bir ürünü Kanun’un mesafeli sözleşmeleri düzenleyen 48. maddesi ve Yönetmelik’in 9. maddesi uyarınca teslim aldıktan sonra 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanarak iade edebilirsiniz.

Aldığınız ürünü mağazaya veya kargoya teslim ederek iade edebilirsiniz.

Kargoyla İade:

1- Satın aldığınız ürünün iadesini yapmak için sipariş detay ekranından iade et butonuna basmalısınız. Açılan sayfadan iade nedeninin ve iade şeklinin seçilmesi gerekmektedir. Bu alanların seçimini sağladıktan sonra iade talebi gönder butonuna tıklamalısınız.

2- İade talebini oluşturduktan sonra ürünü 3 iş günü içerisinde hasarsız ve faturasıyla beraber kargoya teslim etmeniz gerekmektedir. Ürünü kargoya teslim ettiğinizde teslimat şekli alanından kargo bilgisini doldurmalısınız. (3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmeyen siparişler için iade talebi geçersiz sayılmaktadır.)

3- Ürün kargolandıktan sonra satıcıya 7 iş günü içerisinde ulaşacağı varsayılır ve bu süre içerisinde satıcı iade talebini yanıtlar.

4- İade talebiniz onaylandıktan sonra paranız hesabınıza aktarılır.

Mağazadan İade:

1- Satın aldığınız ürünün iadesini yapmak için sipariş detay ekranından iade et butonuna basmalısınız. Açılan sayfadan iade nedeninin ve iade şeklinin seçilmesi gerekmektedir. Bu alanların seçimini sağladıktan sonra iade talebi gönder butonuna tıklamalısınız.

2- İade talebini oluşturduktan sonra ürünü 5 iş günü içerisinde hasarsız ve faturasıyla beraber mağazaya teslim etmeniz gerekmektedir. Mağaza adres bilgileri ve yetkili kişi bilgisi tarafınıza iletilecektir. (5 iş günü içerisinde mağazaya teslim edilmeyen siparişler için iade talebi geçersiz sayılmaktadır.)

3- 5 iş günü içerisinde tarafınıza iletilen iade kodunu mağazada satıcıya iletmeniz gerekmektedir. Bu kod satıcı tarafından satışlarım alanında bulunan iade sipariş kodu alanına girilmelidir.

4- İade talebiniz onaylandıktan sonra paranız hesabınıza aktarılır.

Kapıda ödeme ile aldığınız ürünleri nasıl iade edebilirsiniz?

Elden teslimatta kapıda ödeme ile teslim aldığınız ürünlerde satıcıyla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

14 günlük cayma hakkı süreniz dolduğunda ürünü iade edebilir misiniz?

Yasal süreçler gereği cayma hakkı kapsamında iade işlemleri ürünün size teslim tarihinden itibaren ilk 14 gün içinde yapılabilmektedir.

Cayma Hakkının Kullanılmadığı Durumlar Nelerdir?

● Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetler.

● Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler.

● Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek ürünler.

● Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan ürünler (iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler)

● Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan ürünler.

● Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri.

● Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin ürünler.

● Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin hizmetler.

● Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi ürünler.

● Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetler.

Needion’da siparişinizi nasıl iptal edebilirsiniz?

Siparişinizi satıcı onaylayana kadar iptal etme hakkına sahipsiniz. Bu iptal ürün bazlı değil, sipariş bazlıdır. Satıcı siparişinizi onayladığında iptal et butonu devre dışı kalacaktır.